Галина Борсук

2 хв

МІСТ МІЖ НЕБОМ І ЗЕМЛЕЮ. УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ІКОНИ.

Ікона — це вікно, яке дозволяє людині побачити світ небесний. Кажучи інакше, ікона — це місток, який сполучає Небо і Землю, це часточка вічного.
 

 
Згідно з християнським переданням, найдавнішими іконами є «Нерукотворний Спас» – лик Христа, чудесно відбитий на полотні, а також ікона Богородиці, яку, за традицією, написав апостол та євангеліст Лука.
 

 
В Україні перші ікони з’явилися близько 988 року.
 
Слово ікона в перекладі з грецької мови означає — образ, і саме така назва і прийнялася в українській мові.
 

 
Спочатку на територію України привозилися тільки грецькі та візантійські ікони, але по мірі розширення будівництва українських храмів стали з’являтися і поширюватися при монастирях українські школи живопису.
 

 
Найбільш рання з привезених ікон, і збережена до нашого часу вважається Холмська ікона Божої Матері. Інша всесвітньо відома стародавня ікона — Володимирська ікона Божої Матері.
 

 
Творцем київської школи іконопису вважається митрополит Іларіон. Іконописні майстерні були при храмі святої Софії і в Печерському монастирі, які заснували в 10 столітті священики Антоній і Теодосій. Серед них був Григорій іконописець, якого прозвали легендарним Алімпієм. Люди говорили, що майстру допомагають самі ангели, так він міг всього за кілька годин написати і позолотити ікону.
 

 
Для створення ікон використовували дошки з липи. На Західній Україні також ікони малювалися на склі або вишивалися на тканині. Український іконопис дещо відрізнявся від інших шкіл Росії та шкіл православного світу.
 
Головними відмінностями української ікони є:


 
- певна м’якість колориту;

- застосування золота більш теплих тонів, в порівнянні з більш блідими кольорами позолоти російських ікон;

- застосування рослинних орнаментів та зображення різних квітів скрізь, де тільки можливо.


 
Масовий попит на ікони в Україні пов’язаний з появою унікального явища – народного іконопису. Багато іконописців стали писати ікони під замовлення, розписувати сільські храми і церкви, вносячи при цьому в суворі канони православного написання ікон своє бачення святих образів.
 
Український іконопис – це своєрідне явище у світовому мистецтві.
 
Ікона не відтворює реальність, а через символічну й образну систему відкриває її.
 

 
Ікона в домі – це чудовий оберіг для сім’ї. Ікона знайде своє місце у вашому домі, квартирі чи дачі, у кабінеті чи в офісі.

    30
    0