top of page

БЕЗ ЗАЙВИХ РУХІВ. Дзенська притча.

Такуан Сохо (沢庵宗彭,1573-1645) - мандрівний дзенський монах, а також каліграф, поет, художник, садівник, майстер чайної церемонії. Вів життя мандрівного ченця до 1639 року. Потім зупинився в храмі Банседзан Токайдзі й провів там решту життя. Близько дружив з видатними майстрами фехтування й інших бойових мистецтв (будо) свого часу. Об'єднав філософію й життєву практику дзен з філософією й життєвою практикою самураїв. У ряді бесід з майстрами фехтування й листах він указував на те, що свідомість фехтувальника у двобої таке ж, як свідомість майстра медитації під час медитації. Буддійські категорії не-розуму і не-подвійності описуютьтой ідеал чистої й непохитної свідомості, якого повинен прагнути фехтувальник для досягнення бездоганності.


Оповідають, що в сьогуна Токугави Іеміцу була улюблена мавпочка. І була вона неймовірно спритною та пустотливою.


Одного разу Іеміцу велів своїм слугам спробувати вдарити її, але жодному з них не вдавалося це зробити.


Тоді Іеміцу попросив майстра бойових мистецтв, першого мечника Японії зробити те ж саме, але мавпочка була такою спритною, що навіть той не міг наздогнати її.


— Оскільки вона стрибає швидше від блискавки, лише Такуан Сохо з храму Токайдзі зможе випередити її, - сказав майстер, і тоді Іеміцу вислав посланця, щоб той доправив Такуана в замок.


— Такуане, ану вдари цю мавпочку, — наказав сьогун Такуанові і показав на мавпу, що в той час сиділа у нього на плечі


Не довго думаючи, Такуан замахнувся своїм ціпком. Та тільки він вчинив це, як мавпочказіщулилась, закрила мордочку лапками й заверещала від страху.


Сьогун та його почет була уражені й почали прославляти Такуана. У відповідь Такуан розсміявся й сказав:


— Тут немає нічого особливого. Всі, хто намагався до мене це зробити, думали про інше. Вони думали про майбутню нагороду, якщо пощастить, або про покарання у випадку невдачі. Навіть майстер бойових мистецтв боявся зачепити ненароком сьогуна. А мене попросили вдарити мавпу — от я й збирався це зробити. А де вона сидить — на долівці, на плечі у сьогуна чи навіть на голові у Будди — мені однаково. Мене ж попросили вдарити мавпу, чи не так? Вона відчула мій намір і злякалась.


Вчення Такуана просте. Йдучи — йди, п’ючи чай — пий чай, кохаючи когось — кохай когось. Не замахуйся зайвий раз для удару, але якщо вже вирішив бити — бий. Наносячи удар, просто завдай удару. При цьому у Твоєму розумі не повинно бути нічого іншого, окрім того, що ти робиш зараз.


Такуан Сохо. Лист майстра дзен майстрові фехтування.

37 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Komentáře


bottom of page